… Z DNIA PROFILAKTYKI W SP 45

Nic nie zapowiadało, że ten dzień będzie inny niż poprzednie.

Wyszliśmy z klas na przerwę jak zawsze z telefonami w dłoniach, nastawieni na zamknięcie się w wirtualnym świecie i chwilowe odcięcie od trudnej, szkolnej rzeczywistości. Uwagę naszą przyciągnęła „rapowana nuta”, która rozbrzmiewała z głośników ustawionych na korytarzu oraz szereg odręcznie wykonanych plakatów naklejonych na ścianach. Prezentowały one  fakty na temat wpływu różnych substancji psychoaktywnych na organizm człowieka i jego życie, co też można było wychwycić w utworze słyszanym w tle.

Powitali nas uczniowie z klasy 7 c – Eryk i Dominika, którzy ogłosili

DZIEŃ  PROFILAKTYKI,

zachęcając uczniów klas 7 i 8 do udziału w różnych akcjach, odbywających się na II piętrze naszej szkoły, w trakcie przerw obiadowych. Zaskoczeni i ciekawi rozwoju wydarzeń schowaliśmy elektroniczne gadżety do plecaków, a niektórzy zwabieni zapachem jabłek i gruszek pobiegli bliżej miejsca akcji;)

Dużo się działo na ostatnim piętrze podczas długich przerw. A tak konkretnie to…

Kasia i Eryk prowadzili quizy wiedzy: jeden na temat skutków palenia tytoniu,

drugi – obalający mity i przedstawiający fakty na temat spożywania alkoholu.

Czy kawa niweluje działanie alkoholu?

Na jakie choroby narażeni są palacze?

Co zawiera dym tytoniowy?

Na takie i inne pytania nasi uczniowie szukali mądrych odpowiedzi, czyhając na nagrodyJ  Za prawidłową odpowiedź dostawaliśmy od koleżanek owoc z wiklinowego koszyka oraz (z innego skarbca) mogliśmy wybrać sobie długopis lub ołówek. Nad przebiegiem quizów czuwała Pani Marta. Pytania nie były trudne, a prowadzący quizy uzupełniali nasze odpowiedzi o „zdrowe komentarze”. Dzięki nagłośnieniu zgromadzeni na piętrze uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na powyższe tematy. Do akcji zniechęcającej do palenia tytoniu włączyła się Pani V-ce Dyrektor, która publicznie przyznała się do...NIEPALENIA(never!), wygłaszając swój sprzeciw popierany argumentami.      .
          Jeden z quizów przerwała reklama, a właściwie antyreklama tytoniowa, którą przygotowały uczennice z klasy 7 a, przybliżając wszystkim smutne statystyki dotyczące  skutków palenia tytoniu. „Zamień tytoń na jabłko” – to do palących, rzecz jasna, chciałoby się zaripostować  cytując hasło z jednej z tablic. Kto do nich nie dotarł, mógł skorzystać z innego źródła wiedzy, jakim były ulotki w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od tytoniu, alkoholu i nowych narkotyków, w tym broszury informujące o programach i miejscach  pomocowych (co, kto, jak, gdzie i kiedy), a także nasze ulotki o czynnikach chroniących, które roznosili chłopcy z klasy 8 a.

W czasie trwania obu quizów  uczniowie lubiący wyrażać się artystycznie tworzyli wspólnie (pod opieką Pani Michaliny) kolaż ilustrujący czynniki chroniące nastolatki przed sięganiem po środki odurzające. Pracę zaprezentowano na koniec naszego wydarzenia, zachęcając do rozwijania zainteresowań, zdolności, dobrych relacji i więzi oraz innych czynników, które wybrzmiały z głośników. Stoisko  to cieszyło się dużym zainteresowaniem (tam też były owocowe i piśmienne nagrody). Nie brakowało ciekawych pomysłów, choć zadanie nie należało do łatwych. No, bo jak narysować np. poczucie własnej wartości?  Efekty zobaczcie na zdjęciach J

Uczestnicy tego zdrowego zamieszania ( jakim był Dzień Profilaktyki w naszej szkole), którym nieobce jest „słowo pisane”, mogli podzielić się swoimi pomysłami na tablicy (pod opieką Pani Gosi pedagog) pod nazwą  Z d r o w e   ź r ó d ł a   p r z y j e m n o ś c i .  Wniosek z tego zadania? Mamy różnorodne upodobania: od shopingu, przez gry komputerowe, dobre jedzonko, po jazdę na rowerze i/lub na innych sprzętach. Takie były nasze pomysły (resztę zobaczcie na zdjęciu tablicy).

Podsumowując: DBAJMY O ZDROWIE  I  BĄDŹMY  ASERTYWNI .