Ogólnopolski Ekologiczny Konkurs Plastyczny

Ogólnopolski Ekologiczny Konkurs Plastyczny

Prezent dla Ziemi.

UWAGA!!!

Przesuwamy datę dostarczania prac do 29.04.2022 (piątek).

Wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu odbędzie się podczas wernisażu 25.05.2022 (środa) o godz. 15.00.

Konkurs organizowany jest w ramach relizacji innowacji pedagogicznej Prezent dla Ziemi.

Partnerem konkursu jest Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku Oddział Zespołu w Gdańsku -Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Ziemia nie jest nam dana na własność,

dzierżawimy ją od przyszłych pokoleń…(cytat z filmu Piotruś Królik)

Zapraszając do udziału w  konkursie pragniemy zwrócić uwagę na problemy dotyczące ochrony środowiska naturalnego, piękno przyrody, estetykę przestrzeni miejskiej. W ostatnich latach ochrona środowiska, bycie eko, dbałość i uważność na to, co nas otacza nabiera coraz większego znaczenia. Na początku roku szkolnego 2020/2021 powołałyśmy w naszej świetlicy Klub Młodych Ekologów, który był odpowiedzią na zainteresowanie uczniów tematem ekologii. Świat przyrody dostarcza nam wielu pozytywnych emocji, rozwija wrażliwość na piękno, uspokaja, pobudza do różnorodnych działań.

Przyroda jest własnością wspólną i jej stan zależy od każdego z nas.

Pamiętajmy, że (…) przyroda jest największym sojusznikiem człowieka.

(…) Musimy odkryć na nowo jak żyć w zgodzie z naturą (David Attenborough).

Poprzez uczestnictwo w konkursie zachęcamy do podejmowania działań proekologicznych, a także do twórczej interpretacji konkursowego zadania.

Zadaniem każdego uczestnika jest samodzielne wykonanie pracy plastycznej o tematyce ekologicznej w formacie A3 dowolną techniką płaską: malarstwo, rysunek, pastel, technika mieszana (z wyłączeniem plasteliny i materiałów sypkich), kolaż, grafika.

Cele konkursu:

• zwiększenie wśród uczniów poziomu świadomości i wrażliwości ekologicznej,
  • propagowanie idei proekologicznego stylu życia,
  • uświadomienie dzieciom w jaki sposób mogą na co dzień dbać o środowisko naturalne,
  • rozwijanie umiejętności dostrzegania i przeżywania piękna przyrody,
  • wyzwalanie nieograniczonej kreatywności, wyobraźni,
  • stworzenie możliwości prezentacji swoich prac grupie młodych twórców z całego kraju.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych:

I kat. – przedszkolaki i szkolne grupy „O”,

II kat. – kl. I – III,

III kat. – kl. IV – VIII.

Oceny prac dokona powołane przez organizatora jury.

Prace należy dostarczyć do organizatorów do dnia 04.04.2022 r. (poniedziałek) osobiście lub drogą pocztową na adres – Szkoła Podstawowa nr 45 ul. Matki Polki 3a, 80-251 Gdańsk (liczy się data wysłania).

Wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu odbędzie się podczas wernisażu 28.04.2022 o godz. 15.00 w siedzibie szkoły.

Nagrody i dyplomy nieodebrane podczas wernisażu, uczniom spoza województwa pomorskiego zostaną  przesłane pocztą na adresy placówek.

Planujemy pokonkursową wystawę prac w gdańskiej przestrzeni miejskiej. Galeria nagrodzonych prac dostępna będzie również na stronie internetowej szkoły – sp45.edu.gdansk.pl

Uwagi końcowe:

1. Prace nadesłane na konkurs przechodzą na własność organizatora.
  2. Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnego publikowania i reprodukowania prac konkursowych.
  3. Estetyka wykonanych prac będzie brana pod uwagę przy ich ocenianiu.
  4. Prace należy podpisać na odwrocie, czcionką drukowaną komputerowo z uwzględnieniem wszystkich danych, jak w załączonej tabelce i przyklejenie na odwrocie pracy.
  5. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z akceptacją regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników i ich opiekunów niezbędnych do organizacji konkursu oraz bezpłatną publikację wizerunku uczestnika.
  6. Informacja o wynikach konkursu zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły 22 kwietnia 2022
  7. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany warunków regulaminu oraz podziału nagród.

Szczegółowych informacji udzielają organizatorki, nauczycielki świetlicy SP 45 w Gdańsku.

Izabella Posłuszny 504-043-823, Beata Rzysko-Wójcik 668-755-344.

Życzymy uczestnikom twórczych inspiracji i wspaniałych prac konkursowych.

Izabella Posłuszny, Beata Rzysko-Wójcik